O wykończeniach i pielęgnacji podłóg
Wykończenie podłogi w domu, mieszkaniu czy w obiekcie użyteczności publicznej powinno być dobrze przemyślane. Jeśli chcemy, aby nasza podłoga posłużyła nam w niezmienionym stanie przez co najmniej kilkanaście lat, powinniśmy zdecydować się na położenie na jej powierzchni parkietu. Czym jest parkiet i jakie rodzaje parkietów dostępne są obecnie w sklepach? Na takie pytania między innymi wyczerpująco odpowiadają fachowcy z Master-parkiet.pl.
Czym jest parkiet?
Parkiet jest jednym ze sposobów wykańczania podłóg. Wykonany jest z drewnianych deszczułek, które powszechnie nazywane są po prostu klepkami. Deszczułki mogą mieć pióra i wpusty, pozwalające na ich łatwe łączenie ze sobą, choć możliwe jest, że klepki będą wykonane z litego drewna, bez pióra i wpustu. Deszczułki tworzące parkiet mogą mieć zróżnicowaną długość, szerokość i grubość, co jest jednym z elementów ich typologii. Parkiet można stosować w dowolnych warunkach i układać z pojedynczych deszczułek różnorodne wzory. Popularne jest układanie parkietu w formie jodełki. Walorem użytkowym parkietu jest jego trwałość i wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, a dodatkowo, jeśli deszczułki mają wystarczającą grubość, można wielokrotnie odnawiać parkiet, przywracając mu jego dawny blask.
Parkiet lity i lamelowy
Pod względem budowy, parkiet można podzielić na parkiet lity i lamelowy. Deszczułki w parkiecie litym łączy się ze sobą za pomocą piór i wpustów, wkładając jedną klepkę parkietu w drugą, tworząc dowolny wzór. Z kolei, parkiet lamelowy różni się z tym, że wykonany jest z litego drewna i nie posiada pióra i wpustu.
Parkiety z drewna krajowego i egzotycznego – co oferuje Warszawa?
Na polskim rynku istnieje wachlarz rozwiązań w zakresie parkietów. Najczęstszą klasyfikacją, wedle której dokonuje się podziału parkietu na rodzaje, jest klasyfikacja na drewno krajowe i egzotyczne. W powszechnym zastosowaniu są parkiety z drewna krajowego, które jest stosunkowo tanie i dostępne w każdym sklepie. Z kolei, drewno egzotyczne ma wysokie walory estetyczne i użytkowe. Może być znacznie twardsze i trwalsze od drewna krajowego, choć nie jest to bezwzględnie obowiązującą regułą.
Parkiety z drewna krajowego dzielą się na rodzaje:
Parkiet dębowy – wykonany z najpopularniejszego gatunku drewna w Polsce, jeśli chodzi o wykańczanie podłóg. Parkiet ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, bowiem dąb jest drewnem twardym i stabilnym, odpornym na ścieranie.
Parkiet jesionowy – wykonany ze szlachetnego gatunku drewna krajowego, mający szeroką paletę kolorystyczną. Charakteryzuje się dużą stabilnością i twardością, nadaje się do pomieszczeń często eksploatowanych.
Parkiet bukowy – wykonany z drewna drzewa liściastego, wysoko ceniony ze względu na swoje walory użytkowe.
Parkiety z drewna egzotycznego również można podzielić na kilka kategorii:
Parkiet Merbau – wykonany z bardzo twardego drewna w kolorze od jasnego do ciemnego brązu wpadającego w czerwień. Podłoga z takiego drewna jest odporna na rozsychanie oraz będzie wyjątkowo trwała. Można ją wykorzystać do kuchni czy łazienki.
Parkiet z drewna bambusa – wytrzymały i twardy, o kolorze beżowym i karmelowym.
Parkiet z drewna Teak – drewno ma kolor złocisty, z wyraźnymi słojami, jest odporne na wilgoć.
Parkiet z drewna Palisander – posiada zróżnicowaną kolorystykę, daje twarde i stabilne podłoże.
Parkiet z drewna Jatoba – bardzo twarde drewno w kolorze od złotawego brązu aż do czarno brązowego. Ma wysoką stabilność i twardość.
Parkiet z drewna Zebrano – ma urozmaiconą kolorystykę i wysoką twardość.
Parkiet z drewna Wenge – charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem, posiada usłojenie.
Do zaznajomienia się z bogatą ofertą parkietów zaprasza m.in. firma Master Parkiet Warszawa, lider w branży podłóg drewnianych.